20 حقیقت جالب درباره کیش که شما را شگفت زده می کند!

تعداد نظرات : 0

جزیره کیش  و 20 حقیقت جالب

جزیره کیش که در استان هرمزگان واقع شده است یکی از اصلی ترین و محبوب‌ترین نقاط گردشگری در ایران است که سالانه پذیرای صدها هزار نفر از گردشگران تور کیش است. علاوه بر این جزیره کیش یک شهر مدرن و زیبا به حساب می آید که امروزه پیشرفت روز افزون آن را در زمینه هتل، بازارها و مراکز خرید کیش، جاهای دیدنی و تفریحات کیش شاهد هستیم. کیش همچنین یکی از مهم‌ترین مناطق آزاد تجاری ایران است که توسط سازمان منطقه آزاد کیش اداره می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با 20 حقیقت جالب درباره کیش آشنا کنیم که با خواندن آنها شگفت زده خواهید شد.

1. داستان نامگذاری کیش:

دلایل و نظریه های زیادی برای نامگذاری جزیره کیش از گذشته تا به امروز وجود داشته است. یکی از این نظریه ها این است که نام جزیره کیش به معنای "تیردان" یا "ترکش" میباشد چرا که برخی معتقدند وقتی بر بلندیهای اطراف جزیره می ایستادند چون تیری که در ترکش باشد به نظر میرسد. ولی اصلی ترین دلیل نامگذاری جزیره این است که چون در لهجه‌ی مردم بومی، به کانال عمیقی که محل خروج آب از قنات است، «کیش» می‌گویند، به این جزیره نیز این نام داده شده است.

کیش

2. جمعیت کیش:

جمعیت جزیره‌ی کیش، حدودا ۲۵ هزار نفر برآورد شده است که عمدتا در شهر کیش ساکن هستند.

3. گویش مردمان کیش:

زبان مردم جزیره، عموما فارسی و عربی است.

جزیره کیش

4. شغل بومیان از گذشته تا به امروز:

شغل اصلی بومیان جزیره‌ی کیش تا ۴۰ سال پیش، صید مروارید بود. همواره وجود صدف‌های متنوع در اطراف جزیره، باعث رونق تجارت در کیش بوده و یکی از عواملی است که کیش را تبدیل به کانون صید و تجارت مروارید در منطقه کرده است. امروزه فعالیت‌های بومیان عموما کشاورزی، پرورش نخل خرما، صادرات پیاز و تنباکو است.

جزیره کیش

5. تنها قنات آب شیرین در خلیج فارس:

تنها جزیره‌ای که در خلیج فارس دارای قنات آب شیرین بوده، جزیره‌ی کیش است. جزیره‌ی کیش فاقد رودخانه‌ی دائمی است و تعداد زیادی منابع آب شیرین زیرزمینی در این جزیره وجود دارد.

6. موقعیت جغرافیایی جزیره کیش:

جزیره کیش با وسعتی معادل 90 کیلومتر یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس می باشد که در 18 کیلومتری کرانه جنوبی ایران و فاصله 300 کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است.

کیش

7. جزیره ای بیضی شکل:

جزیره‌ی کیش با مساحت ۹۱ کیلومتر مربع، پیرامون ساحلی ۴۳ کیلومتری و شکل کلی تقریبا بیضی در خلیج فارس قرار دارد.

8. کیش جزیره‌ای مسطح: 

جزیره کیش تقریبا مسطح است. ارتفاع نسبی جزیره از سطح دریا حدود 32 متر و بلندترین نقطه آن که در شرق جزیره واقع است حدود 45 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

کیش

9. آب و هوای جزیره کیش:

دامنه ی نوسان تغییرات دمای شبانه روزی آن در ایام سال بسیارکم است. تفاوت دما بین گرم‌ترین و سردترین ماه کیش حدود ۱۶ درجه است و مرداد ماه گرم‎ترین ماه سال در جزیره کیش است.

10. تفرجگاه سلطنتی:

تا قبل از انقلاب اسلامی ایران، جزیره‌ی کیش به دلیل هوای مطبوعی که در زمستان ها دارد، به عنوان محل اقامت و تفریح خانواده‌ی سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

شهر حریره جزیره کیش

11. شهر حریره یکی از آثار ملی ایران در کیش:

در جزیره کیش روستایی به نام حریره وجود دارد که خالی از سکنه‌ است. بومیان جزیره می گویند که حریره نام بانویی است که در زمان های گذشته ملکه شهر بود. تقریبا تمام این شهر ویرانه است و فقط بخشی از شهر که عمارت کاخ بانوی حریره بوده مرمت شده است. تاریخ و قدمت روستای حریره کیش به دوره قیاصره بر می‌گردد. افرادی که در مجاور این روستا زندگی می‌کنند روایت می‌کنند که در شب کسی نمی‌تواند در روستای حریره بماند، چون در شب آوازهای عجیب وغریبی در آنجا به گوش می‌رسد. در این روستا آثاری از دوران بسیار دور برجای مانده ‌است.

12. نحوه برق رسانی به جزیره:

جزیره‌ کیش به شبکه‌ی سراسری برق متصل نیست و تنها نیروگاه موجود در جزیره‌، نیروگاه گازی است. اگر این نیروگاه دچار مشکلات فنی و مصرف برق در تابستان‌ها شود، کیش دچار خاموشی‌هایی می‌شود؛ به همین دلیل قرار بر این است که نیروگاه دومی در جنوب غربی جزیره ساخته شود. علاوه بر نیروگاه گازی کیش، اخیرا نیروگاه دیزل نیز در کیش راه‌اندازی شده است که در موارد اضطراری از آن استفاده می‌شود.

13. تعداد باورنکردنی گردشگران کیش:

این جزیره، سالانه پذیرای یک میلیون نفر گردشگر تور لحظه آخری کیش است.

کشتی یونانی کیش

14. کشتی یونانی کیش:

کشتی یونانی‌ها در مرداد سال ۱۳۴۵ در نزدیکی روستای «باغو» به گل نشست. این کشتی در سال ۱۳۲۲ توسط شرکتی در گلاسکو ساخته شده بود.

15. جزیره کیش مروارید خلیج فارس:

ساحلی نقره ای، آفتابی درخشان، آسمانی آبی، آبهایی نیلگون، هوایی پاک و آرامشی بی نظیر، جزیره کیش را به مروارید خلیج فارس تبدیل کرده است.

16. جشنواره تابستانی در کیش:

جشنواره تابستانی کیش همه ساله با شروع فصل تابستان آغاز می‌شود که شامل برنامه‌های بسیاری متنوعی است.

آهوان کیش

17. آهوان کیش:

یکی از زیباترین مهره داران که در کیش حضور چشمگیرى دارد آهو‌ی ایرانی است که بصورت آزاد در جزیره کیش گردش میکنند و شکار آنها ممنوع می باشد. کمى بیش از دو دهه گذشته جمعیت کوچکى از آهوان خارک به این جزیره منتقل شدند. جمعیت حدود سى تایى آهوان وارد شده در طى سال هاى گذشته به حدود 300 رأس بالغ شده اند و در سراسر جزیره حضور دارند. مشاهده آهوان، که به آسودگى در کیش زندگى مى کنند براى همه میهمانان جزیره بسیار خوشایند است.

ماهی های کیش

18. صید سنتی در جزیره:

به علت مرجانى بودن دریاى جزیره کیش « میگو » در این منطقه صید نمى شود و همچنین علت اصلى ماندگارى صید سنتى در این جزیره وجود همین مرجان هاست که مانع صید به روش مکانیزه مى شود.

پرندگان کیش

19. مشاهده انواع پرندگان در سراسر جزیره:

در سراسر جزیره، انواع گوناگونى از پرندگان مشاهده مى شوند. حضور چندین نوع کاکائى و پرستوى دریایى (به تعداد زیاد) در سواحل جزیره براى کسانى که از راه دریا به جزیره وارد مى شوند و همچنین براى همه بازدیدکنندگان جذاب و تماشایى است. در این جزیره براى دیدن دقیق بسیارى از پرندگان نیازى به دوربین هاى چشمى شکارى نیست.

20. عهد و پیمانی عجیب بین کیش و دبی:

جزیره‌ی کیش و دبی پیمان خواهرخواندگی با یکدیگر دارند.


برچست ها :
تعداد بازدید : 0
     

سفر زمینی به کیش از کدام مسیر؟

تعداد نظرات : 0

سفر به کیش از راه زمینی

بسیاری از مسافران جزیره کیش راهِ آسمان و سفر هوایی به این جزیره را بهترین گزینه برای رسیدن به آن می‌دانند. پر بیراه هم نیست. سفر کردن به مقصد جزیره کیش آن‌هم با هواپیما ساده‌ترین و احتمالا در دسترس‌ترین راهی است که گردشگران پیش رویشان دارند. با این حال سفر زمینی به کیش هم لطف خودش را دارد؛ از هر سمت ایران که بخواهیم به جنوب و به سوی جزیره زیبای خلیج‌فارس حرکت کنیم، بدون شک مسیری دیدنی در انتظارمان است. همین مسیر و همین ماجراجویی است که بسیاری را ترغیب می‌کند به جای آنکه یکی دو ساعته به کیش بروند، ساعت‌ها در راه باشند. راه زمینی به کیش می‌تواند اشکال گوناگونی هم داشته باشد؛ قطار، اتوبوس و یا خودروی شخصی. با ما همراه باشید تا مسیرهای زمینی به کیش رفتن را بشناسید.

راه زمینی کیش

راه زمینی کیش به طور کامل بستگی به مبداء حرکت شما دارد. ممکن است شما فاصله تهران تا کیش زمینی را بخواهید طی کنید و یا مسیر زمینی اصفهان مد نظرتان باشد و یا آنکه بخواهید از فاصله‌ای دورتر؛ فاصله زمینی مشهد تا کیش را طی کنید. خیلی‌ها نیز از مبداء سفر نزدیک‌تر، مثلا مسیر زمینی شیراز به کیش را طی می‌کنند که اتفاقا مسیر پر مسافری به خصوص بری ایام عید است. از هر طرف که به سمت جزیره کیش حرکت کنید باید در نهایت خودتان را به یکی از اسکله‌ها برسانید و اندکی سفر دریایی را هم تجربه کنید.


سفر زمینی به کیش با خودروی شخصی

اگر بخواهید هیجانات سفر زمینی به جزیره کیش بجای تور کیش را تجربه کنید باید مسیرهای آن را به خوبی بشناسید و از هر سمت ایران که به کیش می‌روید در نهایت یک اسکله را برای عبور از آب انتخاب کنید. چند مسیر زمینی رفتن به کیش را با هم مرور کنیم.


یکی از مسیرهای پر تردد سفر به کیش، مسیر زمینی تهران به کیش است. شما می‌توانید خودتان را از مسیرهای متنوع به دو بندر چارک و آفتاب برسانید و از آنجا با سفر دریایی ۲ تا ۲ونیم ساعته به سمت جزیره بروید. برای رسیدن به این دو بندر باید ابتدا به بندرعباس یا یکی از بندرگاه‌ها برسید.


از تهران تا بندرعباس بجای تور لحظه آخری کیش بصورت زمینی بخواهید بروید چیزی در حدود ۱۴ الی ۱۸ ساعت را در راه خواهید بود. پس از رسیدن به بندرعباس می‌توانید به سمت بندر چارک یا آفتاب در بندرلنگه بروید. از بندرعباس تا بندر چارک ۲۹۱ کیلومتر راه دارید و پس از آنکه خودرویتان را داخل شناورها جای دادید ۳۲ کیلومتر سفر دریایی را باید تجربه کنید تا به جزیره کیش برسید. بندر آفتاب اما به جزیره کیش نزدیک است و اگر به آنجا بروید با طی ۱۸ کیلومتر سفر دریایی به کیش خوهید رسید.


برای آنکه درباره سفر زمینی به کیش بیشتر بدانید، برای مثال می‌توان به مسیر معمولی که از تهران به جزیره کیش می‌روند اشاره کرد. در این مسیر تهران، قم، کاشان، نطنز، اصفهان، شهرضا، آباده، مرودشت، شیراز، جهرم، لار، بستک و بندرلنگه را پشت سر خواهید گذاشت و در نهایت به بندر چارک خواهید رسید.


البته می‌توانید به جای آنکه مسیر جهرم و لار را ادامه دهید، در مسیرِ فیروزآباد، کازرون، خنج، لامرد و در نهایت بنادر آفتاب و چارک قرار بگیرید. انتخاب این دو مسیر سفر زمینی تهران به کیش بستگی به انتخاب مقاصد شما برای سفر زمینی به کیش دارد.


هزینه‌ای که باید برای حملِ خودروی شخصی‌اتان به جزیره کیش بپردازید چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان است.


سفر به زمینی به کیش


البته مسافران کیش محدود به سفر زمینی تهران به کیش نمی‌شوند. می‌توان از مبداءهای دیگری مانند اهواز تبریز، شیراز، اصفهان و… نیز به جزیره کیش رفت. برای مثال برای آنکه از اهواز به سمت جزیره بروید باید مسیرِ ماهشهر، بندر دیلم، بندر گناوه، بوشهر، کنگان، عسلویه را طی کنید و در نهایت به شهرستان بندرلنگه و دو بندرِ آفتاب یا چارک برسید. برای آنکه از تبریز به سمتِ جزیره کیش بروید نیز سر راست‌ترین مسیر حرکت از مبداءِ تبریز، سپس بستان‌آباد، هشترود، استان زنجان، ابهر، بوئین‌زهرا، قم و کاشان، نطنز و استان اصفهان، شهرضای اصفهان، آباده، مرودشت، جهرمِ شیراز، لار، بستک و در نهایت شهرستان بندرلنگه است.


از هر سمت که بروید شاید دانستنِ این نکته نیز به شما کمک کند که به خصوص در روزهای پر مسافر، تاکسی، قطار و خطوط اتوبوس بین دو بندرِ چارک و آفتاب وجود دارد. اما گذشته از این لازم است این نکات را نیز بدانید که سفر زمینی به کیش به خصوص هنگامی که قرار است خودرویتان را به لندیگراف‌ها بسپارید مواردی مهمی دارد که باید به آن توجه کنید.


اگر قصد سفر آن‌هم از راه زمینی به کیش را دارید باید برخی مدارک حتما همراهتان باشد. اصل و کپی کارت خودرو، برگ معاینه فنی و گواهینامه راننده اصلی‌ترین مدارک است.

برگه کاپوتاژ (برگه مجموز گمرکی خروج خودرو) را باید تا آخر سفر حفظ کنید.

اگر سفر زمینی به کیش دارید باید بدانید که فقط در ایام نوروز می‌توانید خودروی شخصی‌اتان را با خودتان ببرید، در غیر اینصورت باید خورویتان را در بنادر بگذارید و خودتان به کشتی‌ها یا لنج‌ها به جزیره بروید و یا آنکه به طور کلی با قطار و اتوبوس به کیش بیایید.

از آنجا که در کیش نمی‌توانید تعمیرگاهِ خودروهای ساخت ایران را پیدا کنید بنابراین پیش از سفر خودرویتان را به خوبی بررسی و تعمیر کنید.

۲ ساعت پیش از حرکت شناور در بندگاه‌های آفتاب و چارک باشید. در هنگام برگشت نیز این ۲ ساعت را در نظر بگیرید.

ز آنجایی که تشریفات گمرکی برای رفت و برگشت به کیش زمان زیادی از شما می‌گیرد بهتر است زمانتان را طوری تنظیم کنید که از شناورها جا نمانید.

با توجه به زمانبر بودن انجام تشریفات گمرکی، لازم است مسافران مدت زمان لازم برای انجام این تشریفات را در نظر گرفته تا بتوانند به موقع در بندرگاه حاضر شده و باعث جاماندن ایشان از شناور نگردد.

پیش از خارج کردن خودرو از جزیره کیش باید عوارض و جریمه‌هایتان را بپردازید! حواستان باشد که در کیش جریمه نشوید و قوانین راهنمایی و رانندگی کیش را به خوبی رعایت کنید چرا که جریمه‌ها در کیش دو برابر است.

سفر زمینی به کیش


سفر زمینی کیش با قطار و اتوبوس

اما راه دیگری که بتوانید با آن مسافرت زمینی به کیش را تجربه کنید این است که با وسایل حمل و نقل عمومی به این جزیره سفر کنید.


برای آنکه با قطار به جزیره کیش بروید می‌توانید سوار به قطارهای بندرعباس شوید. از تهران به سمت بندرعباس خط راه آهن وجود دارد و هر روزی که بخواهید می‌توانید عزم سفر با قطار به سمت جزیره را کنید. در سفر زمینی به کیش با قطار از ۱۸ تا ۲۱ ساعت را باید بودن در قطار باید در نظر بگیرید. پس از رسیدن به بندرعباس می‌توانید با دیگر وسایل حمل و نقل عمومی به سمت بنادر آفتاب و چارک بروید.


همچنین اتوبوس‌های تهران بندرعباس نیز به طور دائم در حرکت هستند و با آن‌ها نیز می‌توانید خودتان را به جزیره کیش برسانید. البته سفر به اتوبوس به مقصد کیش کمتر راهی است که گردشگران جزیره کیش انتخاب می‌کنند.


درنهایت، سفر زمینی به جزیره کیش، سفر فراموش نشدنی‌ای خواهد بود به محض اینکه از راه زمینی کیش برسید با تفریحات کیش مواجه می‌شوید که بخش مهمی از این سفر است، همچنین اجاره خودرو در جزیره کیش یکی از لذت‌بخش ترین تفریحاتی است که می‌توانید در این جزیره انجام دهید


برچست ها :
تعداد بازدید : 0
     

معبد گارنی ایروان ارمنستان

تعداد نظرات : 0

معبد گارنی ایروان ارمنستان (Temple of Garni)

معبد گارنی ایروان ارمنستان (Temple of Garni)
معبد گارنی که از آثار باستانی و کهن شهر ایروان در کشور ارمنستان است سه قرن پیش از میلاد مسیح در دوران حکومت دودمان آروندی ساخته شد.

معبد گارنی یکی از آثار باستانی کشور ارمنستان (Armenia) است که در 27 کیلومتری شرق شهر ایروان (Yerevan) در میان کوه‌های گغاما (Geghama mountains) در مقابل روستای گارنی (Garni Village)واقع شده است. معبد گارنی که از مهم‌ترین آثار باستانی در کشور ارمنستان است هر ساله گردشگران بسیار زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند.  این بنا که یک پرستشگاه یا مقبره نامگذاری شده است به عنوان یک موزه‌ در جهان شناخته می‌شود. اگر از افراد خوش‌ شانسی هستید که به کشور ارمنستان سفر می‌کنید و قصد دارید از معبد گارنی نیز دیدن کنید برای آگاهی از قیمت تور ارمنستان به توریاب و لست تورز مراجعه کنید.


معبد گارنی ایروان ارمنستان 

تاریخ معبد گارنی:

معبد گارنی که از آثار باستانی و کهن شهر ایروان در کشور ارمنستان است سه قرن پیش از میلاد مسیح در دوران حکومت دودمان آروندی ساخته شد. در قرن اول میلادی در زمان جنگ ایران و روم این قلعه یا معبد به اشغال نیرو‌های نظامی روم در آمد که فرماندهی آن را جنائوس دومیتیوس کوربولو بر عهده داشت. او قسمت عظیمی از معبد را ویران کرد. اما پس از پیمان رانیا در سال شست و هفت میلادی امپراتور روم که نرون نام داشت هزینه بازسازی معبد را پرداخت کرد و تیرداد یکم، پادشاه ارمنستان در سال 75 میلادی بازسازی معبد گارنی را آغاز کرد. تیرداد یکم در هنگام بازسازی این بنا اقدام به ساخت ساختمان‌های کاخ و معبد کرد. در این خصوص باستان شناسان سنگ نوشته‌هایی به زبان یونانی از وی بدست آوردند. جالب است بدانید که در سال 301 میلادی وقتی دین مسیحیت در کشور ارمنستان به رسمیت شناخته شد و به دین اول این کشور تبدیل شد تمامی معابد و پرستشگاه‌ها ویران شدند و یا به کلیسا تبدیل شدند؛ ولی به دلایل نامعلومی، معبد گارنی دست نخورده باقی ماند که امروزه به یکی از آثار باستانی و جاذبه‌های مهم گردشگری کشور ارمنستان تبدیل شده است. یکی از دلایلی که در کتاب تاریخ ارمنستان برای تخریب نشدن معبد گارنی وجود دارد این است که می‌گویند معبد گارنی کاخ خصوصی خسرو ویدوخت خواهر تیرداد سوم یکی از پادشاهان ارمنستان پس از رسمی شدن دین مسحیت بوده است. برای سفر به ارمنستان راهنمای سفر به ارمنستان وسفرنامه ارمنستان را مطالعه کنید تا با آگاهی کامل درباره این کشور از سفرتان لذت ببرید.

سبک معماری و شکل ظاهری معبد گارنی:

نقشه و پلان معبد گارنی به شکل مستطیل است و دارای ابعاد 11.5 در 15 متر است. سنگ‌هایی که در سطح خارجی آن استفاده شده است از سنگ خشکه چین با بست‌های فلزی است. قسمت سکوی این بنا دارای 9 ردیف پله است که هرکدام از پله‌ها دارای 30 سانت ارتفاع هستند که در بخش شمالی معبد در قسمت ورودی قرار گرفته‌اند. در این بنا از 24 ستون استفاده شده است. این بنا دارای معماری و مهندسی هوشمندانه‌ای است. برای سفر به کشور ارمنستان، تور خیلی ارزان ارمنستان را رزرو کنید و از اقامت در هتل‌های ارمنستان و گردش در این کشور زیبا لذت ببرید.

معبد گارنی ایروان ارمنستان
 

قلعه گارنی به عنوان یک اقامت‌گاه تابستانی برای پادشاهان این کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده که بعد‌ها در کنار ساختمان کاخ یک حمام بسیار زیبا با سبک معماری بومی طراحی و ساخته شد. این حمام از نظر باستان شناسان از اهمیت تاریخی بسیار زیادی برخوردار است ومورد توجه بسیاری از گردشگران واقع شده است. جالب است بدانید که کف حمام در قلعه گارنی با سنگ‌های رنگی تزیین شده‌اند که در بعضی از بخش‌های باقی مانده آن آثاری از هنر هلنی یه صورت تصویر خدایان یونانی، اقیانوس‌ها و دریا‌ها به همراه نوشته‌هایی به زبان یونانی نیز کشف شده است. یکی از جالب‌ترین معماری‌ها در این بنا طاقچه‌های ساخته شده با سفق شیب‌دار است که محل مجسمه مهر بوده است. برای خارج کردن آب باران که از طریق نورگیر معبد به داخل معبد می‌آمد آب راه‌هایی به شکل مستطیل در کف اتاق ساخته شده بود که آب را از سمت جنوبی سکو به بیرون هدایت کنند.

بازسازی معبد گارنی:

معبد گارنی در سال 1933 تا 1934 مورد بازسازی قرار گرفت که این عملیات بازسازی نیمه تمام ماند. در سال 1949 بررسی‌هایی درباره معماری ارمنی صورت گرفت و برای بازسازی مطالعاتی را انجام دادند تا با معماری ارمنی آشنا شوند و در آخر در سال 1969 میلادی این بنای باستانی بسیار زیبا و خارق‌العاده توسط ساهینیان بازسازی‌اش آغاز شد و در طی 6 سال کار و هزینه‌های بسیار سنگین مورد بازسازی قرار گرفت و معبد به شکل روز اولش در آمد. در حال حاظر این معبد با محافظت بسیار زیاد و سلیقه خوب گردشگران و توریست‌ها سال‌هاست که هیچ آسیبی ندیده و شکل ظاهری و معماری خود را حفظ کرده.

معبد گارنی ایروان ارمنستان

سخن آخر:

ارمنستان یکی از کشور‌هایی است که سالانه بسیاری از توریست‌ها و گردشگران در سراسر جهان به این کشور سفر می‌کنند تا با تاریخ و فرهنگ این کشور کهن آشنا شوند و از جاذبه‌های گردشگری و بنا‌های تاریخی دیدن کنند. اگر شما‌هم از افرادی هستید که به دانستن و آشنایی با تاریخ و فرهنگ مردمان کره خاکی علاقه دارید حتما سری به این کشور کهن بزنید. همچنین از معبد گارنی دیدن کنید و تجربه ای نو کسب کنید.

منبع : توریاب


برچست ها :
تعداد بازدید : 0
     

سوغات مشهد

تعداد نظرات : 0

لیست کامل سوغات مشهد به همراه بهترین مراکز خرید سوغات ارزان در مشهد

سوغات مشهد - بهترین سوغات مشهد

 

بازارهای اطراف حرم مطهر رضوی ،حال و هوای خاصی را برای زائرین و مسافرین شهر مقدس مشهد به وجود می آورد. شهر مشهد بدلیل اینکه شهر زیارتی مهمی در ایران محسوب میگردد ،تنوع زیادی از محصولات، کالاها و صنایع را در این کلان شهر مهم ایران میتوان یافت و سوغات مشهد در مراکز خرید مشهد عرضه میگردد.

 

قشر کثیر زائرینی که با تور مشهد به این شهر مذهبی و دیدنی سفر میکنند، پس از زیارت مرقد مطهر امام رضا علیه السلام، بدنبال خرید سوغاتی برای اقوام و خویشاوندان خود هستند که خوشبختانه تنوع کالا در فروشگاه های شهر مشهد بسیار زیاد میباشد و میتوان در فروشگاه های مشهد ،برای هر سن و سلیقه ای سوغاتی تهیه نمود.

 

در بین سوغات مشهد میتوان از زعفران، زرشک، خشکبار، جیلی بیلی، فیروزه، مهر و تسبیح، جانماز، عطریات، نقل و نبات بعنوان بهترین سوغاتی های مشهد نام برد که قصد داریم در ادامه این مقاله به معرفی کوتاهی از این سوغاتی ها بپردازیم تا شما بتوانید انتخاب و خرید راحتی داشته باشید.

 

زعفران، طلای سرخ خراسان

سوغات مشهد - زعفراناگر از خودتان این سوال را میپرسید که ارزشمندترین سوغات مشهد کدام یک از سوغاتی های معروف مشهد است ،باید این پاسخ را به شما بدهیم که زعفران یا همان طلای سرخ ایران ارزشمندترین سوغاتی مشهد به حساب می آید.

زعفران که بعنوان یکی از گرانبهاترین تولیدات کشاورزی کشور محسوب میگردد در استان خراسان بزرگ ،بیشترین تولید و صادرات را دارد و از حیث تولید زعفران ،استان خراسان در جهان رتبه اول را داراست. این محصول ویژه در بخش های مرکزی استان همچون شهرستان‌های تربت حیدریه، زاوه، گناباد، تایباد، باخرز و بجستان و در جنوب استان خراسان در شهرستان‌های قائنات، بیرجند، فردوس، سرایان کشت میشود و استان خراسان با تولید حدود ۷۵/۵ درصد از کل تولید زعفران کشور، مقام اول را داراست.

سابقه کاشت زعفران در کشور ایران (به خصوص زعفران قائنات) به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد و از آن زمان تا به امروز در این سرزمین این گیاه ویژه کاشت و برداشت میشود. زعفران که یک گیاه رنگی و گران‌بها چندین ساله میباشد، بدون ساقه ‌است و پیاز دارد و بدلیل اینکه بهترین محل کشت این گیاه در خاک کویر میباشد ، به زعفران طلای سرخ و یا طلای کویر نیز میگویند.

شهر مقدس مشهد بدلیل دارا بودن صنایع بسته بندی متعدد ،مرکز بسته بندی زعفران در استان خراسان به شمار میرود و به همین علت در مشهد زعفران در مدل ها و قیمت های مختلف ارائه میگردد.

از زعفران که دارای رایحه ی سحرانگیز و مزه ی فوق العاده ای میباشد در چاشنی و رنگ غذا استفاده میشود و همچنین این گیاه فوق العاده در صنایع مختلف رنگ سازی، نساجی و صنایع چرم نیز کاربرد فراوانی دارد.

زعفران دارای خواص دارویی مختلفی میباشد که مهمترین خاصیت زعفران درمان افسردگی میباشد. در ادامه برخی دیگر از خواص زعفران را به شما عزیزان معرفی مینمائیم.

 

درمان افسردگی

تقویت حافظه

ضد سرطان

جوانسازی پوست

کاهش فشارخون

شادی آور

کنترل کلسترول و چربی خون

در هنگام خرید زعفران به این نکته دقت داشته باشید که زعفران مرغوب دارای رنگ قرمز تیره است و زمانی که در آب قرار میگیرد ،دیر رنگ خواهد داد. در مشهد زعفران در اشکال گوناگون عرضه میگردد که سه نوع درشت (پوشال)، ریز (سرگل) و دسته (دارای ریشه) اصلی ترین انواع ارائه زعفران میباشد که نوع پوشال آن ،محبوبیت فراوانی را دارد.

 

زرشک ،زینت بخش سفره های اصیل ایرانی

سوغات مشهد - زرشککشور ایران بعنوان بزرگترین تولیدکننده زرشک در سطح جهان به حساب می آید و در کشور نیز بزرگترین استان تولیدکننده زرشک ،استان خراسان جنوبی می باشد. زرشک که از دیرباز زینت بخش سفره های اصیل ایرانی بوده است، امروزه نیز مورد استفاده بسیاری از مردم سرزمین پهناور ایران میباشد و بعنوان یکی از انواع مختلف سوغات در تور ارزان مشهد به شمار میرود.

زرشک میوه ای با طعم ترش و خوشرنگی میباشد که اکثر مردم از نوع خشک شده آن استفاده میکنند. یکی از غذاهای محبوب و اصیل که با زرشک در بین ایرانی ها شهرت دارد ،زرشک پلو میباشد که زرشک و زعفران از موارد اصلی تشکیل دهنده آن میباشد و این غذای لذیذ در اکثر رستوران های مشهد ارائه میگردد.

زرشک که دارای دو نوع اناری و پفکی میباشد ،علاوه بر اینکه در طبخ غذاهای اصیل ایرانی مورد استفاده قرار میگیرد ،خواص درمانی گوناگونی نیز دارد که در ادامه به برخی از این خواص اشاره میکنیم:

 

تسکین درد کیسه صفرا

افزایش ایمنی بدن در برابر بیماری های عفونی

افزایش اشتها

انطباق عروق

در اغلب مراکز خرید مشهد ،زرشک بصورت کیلویی به فروش میرسد و به دلیل اینکه خرید محصولاتی که بصورت باز ارائه میگردند موجب میشود که قیمت ها در حد بسیار زیادی پائین بیاید و این برای افرادی که به دنبال تهیه زرشک به قیمت مناسب میباشند، بسیار خوب است و هزینه های اضافه در تهیه این محصول بطور چشم گیری کاهش پیدا میکند.

این نکته نیز لازم به ذکر است که زائرین و مسافرین شهر مشهد این دقت را داشته باشند که محصولات مدنظر خود را از مراکز خرید معتبر مشهد خریداری کنند تا از کیفیت و سلامت محصولات اطمینان داشته باشند تا در استفاده از این محصولات خوراکی به مشکلی برنخورند.

 

انگشتر و زیورآلات فیروزه ،مظهر عشق، دوستی، خوش یمنی و آرامش

سوغات مشهد - فیروزه نیشابورصنعت فیروزه تراشی و عقیق در استان خراسان دارای جایگاه ویژه ای میباشد و زیورآلات تولید شده با این سنگ های زینتی ،امروزه در لیست سوغاتی های مشهد که توسط زائرین و مسافرین این شهر زیارتی خریداری میشود ،قرار دارد. شهر مشهد بدلیل فاصله نزدیک با شهر نیشابور که یکی از معروفترین معدن های فیروزه در این شهر قرار دارد ،از سالهای دور محل تراش و عرضه فیروزه بوده است.

به اعتقاد بسیاری از مردم ،به همراه داشتن انگشتر فیروزه میتواند آنها را از چشم زخم دور کند و همچنین در برابر نیروهای منفی محافظت کند و از این رو در بسیاری از روایات و احادیث همراه داشتن انگشتر فیروزه به خصوص برای آقایان توصیه شده است.

سنگ فیروزه از دوران باستان نیز شهرت فراوانی داشته است بطوریکه در دوران کوروش کبیر و داریوش بزرگ بعنوان هدیه به دیگر سلاطین داده می شد و اروپاییان از آن به عنوان هدیه ای فراموش نشدنی از سرزمین ایران یاد کرده اند.

انگشتر فیروزه دارای خواص درمانی نیز میباشد که در ادامه به برخی از این خواص اشاره میکنیم:

 

درمان بیماری های روحی

درمان بیماری های تنفسی

تقویت چشم

از سنگ فیروزه به عنوان مظهر عشق، دوستی، خوش یمنی و آرامش یاد میشود و مردم اعتقاد دارند که همراه داشتن این سنگ باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها میشود.

مرغوبترین سنگ فیروزه باید دارای رنگ آبی سیر باشد که سختی بالایی نیز دارد. سنگ های فیروزه ای که رنگ سبز آن زیاد باشد و همچنین رنگ پریدگی داشته باشند ،کیفیت پایینی را دارد که باید در هنگام خرید این سنگ زیبا به آن دقت نمود. لازم به ذکر است تراش های فیروزه معمولاً به صورت کبوچان، دانه تسبیحی و فانتزی است.

 

خشکبار ،سوغاتی خوشمزه مشهد

سوغات مشهد - اجیل و خشکباریکی از انواع سوغات مشهد که هر زائر و مسافری که به شهر مشهد سفر میکند نمیتواند از آن چشم بپوشاند ،آجیل و خشکبار مرغوب مشهد است که در فروشگاه های خشکبار مشهد عرضه میگردد.

در این فروشگاه ها عرضه خشکبار ،ظرف هایی مملو از برگه های مختلف آلوچه، میوه های خشک، نخود و کشمش، گردو، پسته و … در معرض دید مشتریان قرار گرفته است و کمتر کسی میتواند بی تفاوت از کنار این خوردنی های جذاب عبور کند. 

از دیرباز آجیل و خشکبار در فرهنگ و ذائقه مردم ایران مخصوصاً مردم شهر مشهد جایگاه ویژه ای داشته است و علت این موضوع آن است که این خوردنی جذاب دارای پروتئین های مختلف بوده و یک خوراکی مغذی است و برای همه سنین توصیه میشود.

آجیل و خشکباری که در مشهد عرضه میشود انواع گوناگونی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم:

 

نخود و کشمش

فندق و پسته

انواع تخمه

بادام هندی و زمینی

انجیر خشک

برگه زرد آلو

توت خشک

برگه هلو

آلو بخارا

عناب

بادام

آلوچه

لواشک

انواع میوه های خشک

محبوبترین خشکباری که در میان مشهدی ها شهرت دارد ،لواشک و برگه ی میوه است که هیچ زائر و مسافری هم نمیتواند از خوردن این خشکبار خوشمزه چشم ببندد.

 

نقل و نبات مشهدی

سوغات مشهد - نبات و نقلیکی دیگر از انواع سوغات مشهد که از تبلور آب و شکر بدست می آید ،نبات است که برای تهیه این خوراکی خوشمزه تولید کنندگان آن ابتدا شکر را در آب جوش حل می‌کنند تا محلول سیر شده بدست آید و سپس نخی را در آن آویزان می‌کنند و می‌گذراند تا بلور تشکیل شود و بدین ترتیب کریستال های زیبایی نبات شکل میگیرد.

نبات معمولاً به دو شکل عرضه میگردد که نوع اول آن که به نبات شاخه ای شهرت دارد برای تزیین سفره هفت سین و عقد استفاده میگردد و شکل دیگر آن که بیشتر مصرف خوراکی دارد نبات چوبی است.

نبات یکی از خوراکی های مقوی و نشاط آور میباشد و بدلیل گرم بودن آن ،در طب سنتی و اسلامی ایران ،از آن برای درمان و تسکین دل درد و مشکلات ناشی از سردی مزاج استفاده میکنند.

برخی نبات های که در مغازه های اطراف حرم مطهر رضوی عرضه میگردد بصورت طعم دار میباشد که انواع طعم های نعنایی، دارچینی، زیره، لیمویی، زعفرانی، آویشن و غیره را دارد که باعث این شده که این خوراکی خوشمزه ،برای همه سلیقه ها مناسب باشد.

 

در هنگام خرید نبات باید به نکات زیر دقت نمایید تا بتوانید بهترین نبات را خریداری کنید.

 

حتما در هنگام خرید به تاریخ تولید، انقضا و مجوز بهداشت نبات دقت کنید.

نبات‌های که شفاف‌تر باشند را خریداری کنید.

سعی کنید نبات‌های چوبی را خریداری کنید ،زیرا نبات‌هایی که با نی‌های پلاستیکی تولید شده اند اغلب بصورت غیربهداشتی تولید شده و تماس نی پلاستیکی با نوشیدنی داغ برای سلامتی مضر می باشد.

یکی دیگر از سوغاتی های مشهد که از شکر تولید میشود و در مغازه های اطراف حرم مطهر رضوی نیز عرضه میگردد ،نقل میباشد که در فرهنگ ایرانی مصرف آن در کنار چای ،بسیار پرکاربرد و خوشمزه میباشد و در طعم های گشنیزی، گردویی، بادام درختی، بادام زمینی، کاکائوی، نارگیلی، هل، گلاب، زعفرانی در مراکز خرید مشهد عرضه میگردد.

 

مهر ، جانماز و تسبیح ، سوغاتی معنوی مشهد

سوغات مشهد - جانماز و مهر و تسبیحیکی دیگر از انواع سوغات مشهد که در اکثر فروشگاه های اطراف حرم امام رضا (ع) و به ویژه بازار رضا عرضه میگردد مهر، جانماز و تسبیح است که بدلیل فضای معنوی و روحانی حرم امام هشتم علیه السلام ،بیشتر زائران مهر، جانماز و تسبیح را بعنوان سوغات متبرک مشهد برای خویشاوندان و اقوام خود خریداری میکنند.

در مراکز خرید مشهد انواع مهر در شکل ها و سایزهای مختلف عرضه میگردد که این مهرها از خاک متبرک حرم رضوی تولید میگردد.

در تمام ادیان الهی ،تسبیح جایگاه ویژه ای دارد که این امر نیز در دین مبین اسلام که والاترین دین الهی است برای پیروان آن مقدس میباشد. تسبیح دارای انواع مختلفی بوده که در اینجا میتوان به تسبیح شاه مقصود، انواع عقیق، دلربا، فیروزه ، ام‌البنین و کهربا اشاره نمود.

همچنین در فروشگاه های اطراف حرم رضوی انواع سجاده و جانماز با قیمت های گوناگون عرضه میگردد که هر کدام از آنها دارای طرح و نقش مختلفی میباشد و در معرض دید زائرین قرار دارد. جنس اکثر جانمازها از ترمه و مخمل کاشان میباشد.

 

جیلی بیلی ،سوغاتی جذاب مشهد برای کودکان

سوغات مشهد - جیلی بیلیجیلی بیلی یکی دیگر از انواع سوغات مشهد میباشد که تا مدت ها برای مردم تعریف نامفهومی داشت. در شهر مشهد به شکلات های رنگی جیلی بیلی گفته میشود که در اصل پاستیل هایی بود با رنگ و طعم های مختلف تولید می شدند.

این شکلات های رنگی که به جیلی بیلی شهرت دارند ،دارای تنوع رنگ و طعم زیادی بوده و به همین علت برای کودکان جذابیت بالای را دارد و حتی افراد بزرگسال هم از این خوراکی خوشمزه نمیتوانند چشم بپوشند.

جیلی بیلی یک خوراکی مقوی و پروتئین دار است که برای تزئین غذا و دسر نیز از آن استفاده میشود و از جیلی بیلی میتوان بعنوان قشنگترین سوغات مشهد برای بچه ها نیز نام برد.

 

عطریات مشهد

سوغات مشهد - عطر مشهدیکی از توصیه های که پیامبر اکرم (ص) در دین مبین اسلام به پیروان خود فرموده اند ،معطر بودن مومنان میباشد که به همین علت استفاده از عطر در دین اسلام بسیار پسندیده است. در شهر مشهد نیز زائرین بارگاه منور رضوی قبل از تشرف به این مکان مقدس ،خود را معطر مینماید.

در مغازه ها و فروشگاه های اطراف حرم رضوی انواع عطرفروشی ها وجود دارد که در این مغازه ها انواع عطر با رایحه های گل مریم، بهارنارنج، الهام‌بخش، زعفران ،گل یخ، گل سنجد، یاس سفید ، گل نرگس و عطرهای میوه ای عرضه میگردد.

در میان تمامی عطرهای که در اطراف حرم رضوی عرضه گردیده است عطر گل محمد و عطر یاس که به عطر حرم نیز شهرت دارند ،جایگاه ویژه ای را دارا میباشند و میتواند یادآور حال و هوای حرم امام رضا (ع) برای زائرین و مسافرین این شهر باشد و بعنوان بهترین عطریات مذهبی از آن یاد میشود.

 

ادویه هفت قلم ،چاشنی غذاهای ایرانی

سوغات مشهد - ادویه هفت قلمیکی دیگر از انواع سوغات مشهد که در غذاهای ایرانی همچون آبگوشت و خورشت بیشتر استفاده میشود ،ادویه هفت قلم است که از ترکیب دارچین، سماق، گلپر، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه تهیه میگردد و بدلیل اینکه ترکیب این ادویه ها در کنارهم موجب زیبایی از نظر رنگ میشود به آن ادویه هفت قلم میگویند.

ادویه هفت قلم در اکثر مراکز خرید مشهد عرضه میشود و زائران به عنوان سوغات مشهد برای اقوام و خویشاوندهای خود از بازارهای مشهد مقدس آن را تهیه میکنند. همچنین ادویه پلویی و ادویه هجده رنگ نیز بعنوان سوغات برای گردشگران و زائران ارائه می‌گردد.

 

خلعت آخرت

سوغات مشهد - کفن آخرتخلعت آخرت یا به اصطلاح عامیانه “کفن” یکی دیگر از انواع سوغات مشهد میباشد که معمولاً این نوع سوغاتی در شهرهای مذهبی همچون مشهد ،قم ،عتبات عالیات و جایگاه‌های خاص عرضه میگردد.

در فروشگاه های اطراف حرم نیز این محصولات عرضه میشود که دارای دو نوع مردانه و زنانه بوده و بر روی آن با آب زعفران دعای جوشن کبیر کامل، زیارت عاشورا، دعای چهل مؤمن، دعای نور، دعای دوازده امام و چهار قل نوشته شده است.

 

در شهر مشهد میتوانید سوغاتی های دیگر همچون صنایع دستی ،عبای روحانی و نمازی ،جام چهل کلید ،پرچم‌های مذهبی ،ساعت و تابلو میناکاری شده ،دیگ‌ها و ظروف سنگی ،تابلو های نفیس نقره اشاره نمود که تمامی این محصولات را میتوانید در سفر به شهر مشهد از مراکز خرید معتبر مشهد تهیه کنید.


برچست ها :
تعداد بازدید : 0